Pouště

13. dubna 2011 v 19:19 |  Referáty
POUŠTĚ


I když většina zemského povrchu je pokryta vegetací,existují velké oblasti jen s malými trsy roztroušených rostlin.Tyto oblasti se nazývají pouště.Pouště jsou suché oblasti,které mají méně než 25 centimetrů srážek ročně.

Aby se z místa stala poušť, musí být množství odpařené vody z rostlin,skal a půdy vyšší než přijímané vody.Klesající vzduch se postupně ohřívá a absorbuje vlhko.Tak vznikají suché oblast jako je Sahara, kde je během roku vysoký tlak vzduchu.Větry z těchto oblastí vanou pryč a vysoký tlak vzduchu brání vlhkým větrům od oceánu proniknout až do pouští.Další typ pouští vzniká v oblastech srážkového stínu, které jsou zastíněny horskými hřebeny nebo rozlehlými zemskými pásmy před mraky přinášejícími vláhu.Třetí typ pouští vzniká podél pobřeží, kde jsou větry ochlazovány studeným oceánským prouděním.Větry přijdou o většinu své vláhy nad mořem, a když se dostanou nad pevninu, vzduch se ohřívá a odebírá vlhkost.Existují pouště chladné a horké.Chladné jsou ve dne horké a v noci studené, kdež to horké jsou ve dne i v noci horké.Chladné pouště jsou také v oblasti Patagonie, Arktidy a Grónska.Horké jsou například Sahara nebo Atakamská poušť.

Téměř třicet procent zemského povrchu je ohroženo rozšiřováním pouště, každoročně vzniká 120000 kilometrů čtverečných nových pouští. Nejohroženější místo je v Mauretánii.

Písek pokrývá ve skutečnosti jenom 15% veškerého povrchu světových pouští.Asi čtyři pětiny světových pouští tvoří holé skály a štěrkové pláně, na některých pouštích je povrch tvořen kameny, které do sebe zapadají jako mozaika, často jsou potaženy pouštní glazurou, která vypadá jako červené zabarvení.Některé suché oblasti jsou solné pánve, vznikají ve vnitrozemí příležitostným zaplněním přílivovou vodou a jejím odpařením.V pouštních oblastech, kde se nachází voda vznikly oázy, to jsou oblasti bohaté na druhy rostlin i živočichů.

Rostlinstvo pouště je rozděleno na stálé a dočasné, a přizpůsobeno k životu na pouštích.Kromě Sonorské pouště je větší množství vegetace na pouštích jenom v oázách
Pouštní rostliny mají sukulentní povrch, který je chrání proti spásání. Jiné rostliny se chrání jedem nebo ostny, také mají voskovitý povrch, který zabraňuje odpařování vody. Vodu rostliny hromadí v kořenovém systému. Dužina některých kaktusů slouží také jako zásobárna vody. Rostlina kreozot(Larrea tridentata)používá zajímavý způsob jak zabránit rostlinám aby rostly v jejím okolí.Vypouští do půdy látku, která otráví půdu.Kaktus ocotillo produkuje drobné lístečky na stonku pouze po dešti.Mezi nejzajímavější rostliny pouští jižní Afriky patří tzv.,,živé kameny",které vypadají jako kameny v kamenitém prostředí.Dokáží vydržet teplotu až 120C. Welwischia vypadá jako hromádka chaluh.Je to jedna z nejstarších rostlin a patří mezi rostliny nahosemenné.Další zajímavou rostlinou pouští jsou juky, kterých je mnoho druhů, například v Americe je zajímavá symbióza motýlů a juky.. Motýl opyluje rostlinu tím, že se rozmnožuje v jejích květech a tím přenáší pyl ze samčího květu na samičí.

Pro živočichy je velký problém pohybovat se po poušti, protože teploty mohou být okolo 85C. Některá zvířata, například ještěrky, když odpočívají, zvedají nohy, hadi prohýbají tělo a další živočichové včetně chřestýše žijí v norách, jiní se ukrývají ve vegetaci, třeba ve vydlabaných kaktusech. Nálet lučních kobylek a sarančat je patrný na všech pouštích světa, dokáží zbavit listů veškeré rostlinstvo.Na světě je mnoho pouští např.:Saharská poušť je pouze název pro velké množství pouští v této oblasti. Dříve byla v těchto místech savana, která začala postupně vysychat. Asi jednu čtvrtinu tvoří písek, zbytek jsou roviny pokryté štěrkem a skalnaté pustiny. V některých oblastech Sahary neprší několik let a jediný zdroj vody je rosa. Rostliny mají rozvětvený kořenový systém a na povrchu málo listů, jiné vytvářejí semena, která v půdě čekají, dokud nezaprší, potom během dvou týdnů vyklíčí, vykvetou a vytvoří další semena.

Na pouštích žijí ptáci, kteří se živí hmyzem, semeny i mršinami. Pouštní savci jsou většinou menší, protože mohou do okolí vyzářit více tepla než velká zvířata, typičtí jsou hlodavci, ale na Sahaře žijí i některé druhy antilop, gazel a velbloudi. Hmyz na Sahaře získává vodu z potravy a jejich tělo často kryje pancíř, který má zamezit ztrátám tekutin. Hmyz a další bezobratlí slouží jako zdroj tekutin pro ještěry a hady.

Sonorská poušť je suchá oblast na jihozápadě USA, její krajina je různorodá, v celé oblasti jsou dvě nevysychající řeky - Colorado a Gila. Vedra a sucho zde vytvářejí velmi těžké životní podmínky, přesto zde žije díky podivuhodnému přizpůsobení překvapivě vysoké množství živočišných druhů. Najdeme zde i velké množství rostlin a stromů. Nejnápadnější jsou kaktusy, jejich listy se přeměnily v trny a vláhu hromadí ve zvláštním houbovitém pletivu kořenů, například kaktus saguaro, který žije stovky let.Většina pouštních bezobratlých hledá ochranu před sluncem pod zemí a vylézají po setmění, jiní jsou v podzemí celé měsíce a vylézají jenom, když je období dešťů.Na Sonorské poušti žijí také plazi, ptáci a savci, jako leguán pustinný, kukačka kohoutí, datel zlatý a sonorský. Ze savců je to liška hnědočerná , kojot, zajíc tmavoocasý a sysel kalifornský.

Poušť Gobi pokrývá velkou část Mongolska, její povrch tvoří malé oblázky, které daly poušti jméno a patří mezi chladné pouště.V této oblasti jsou velké teplotní rozdíly mezi létem a zimou. V létě jsou polední teploty až 45C, v noci se rychle ochladí, v zimě mohou teploty klesnout na -40C. Rostliny se přizpůsobily. Mnohé mají tuhý, kůlovitý kořen a na povrchu listů je voskovitá vrstva, která zabraňuje ztrátám vody. U živočichů se vyvinuly některé mimořádné schopnosti, chrání se jak proti velkému teplu, tak proti ledové zimě. Mnoho malých savců přezimuje hluboko pod zemí. Na Gobi žije mnoho malých savců, většinu dne tráví pod zemí a vylézají v noci a nosí si potravu do podzemních zásobáren. Je to pískomil mongolský, frčka nebo tabřík. Z velkých savců je nejznámější divoký velbloud dvouhrbý.

Atacama je obrovská část Chile, jedno z nejsušších míst na zemi a je velmi chladná. Roste zde jen málo druhů rostlinstva, například kaktus královna noci. Jednou za deset až patnáct let je zde bouřka a rostlinstvo bují, ale botanici o těchto rostlinách vědí velmi málo.Ze zvířat zde žijí ovce a jihoamerické lamy, ale podnebí je pro ně příliš suché. Většinu roku je poušť obrovskou solnou pánví, kde jsou solná jezera

Africká poušť Kalahari je označována jako poušť, ale je spíše polopoušť.Její povrch tvoří písčité a kamenité pláně , v některých místech jsou solné pánve.V létě zde na rozdíl od Sahary dost prší. Na severu rostou baobaby, morušovníky, fíky a tomely, na jihu jsou nepravidelné trsy trav a keřů, v nejteplejších oblastech rostliny se ztlustlým stonkem.Zvířena pouště Kalahari je bohatá, například slon, hroch, zebra, lev, antilopa, krokodýl, gekon, mnoho bezobratlých a ptáků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janisek Janisek | E-mail | Web | 25. dubna 2011 v 11:57 | Reagovat

Ahojky je zapis SB urco se zapis jinak si te Smazu a to bych nechtela

2 silver bridesmaid dresses silver bridesmaid dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 3:31 | Reagovat

Thank you for such a fantastic blog. Where else could anyone get this kind of information written in such a perfect way? I have a project that I am presently working on, and I have been on the look out for such info.
http://www.movedress.com/muslim-wedding-dress-wedding-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama